צביעה בתנור

צביעה בתנור היא אחת מהשיטות הידועות בשוק ולה יתרונות רבים לעומת שיטות אחרות כמו התזה וצבע רגיל.שיטה זו משמשת אותנו בשדרוג רוב המוצרים היום יומיים שלנו שמטרתם להחזיק מעמד זמן רב ללא פגע באיכות המוצר.

מתי זה מתאים?

עולם התעשייה הולך ומתקדם כל הזמן. אם בשני העשורים האחרונות היה נדמה שהוא נחלק לעולמות ההיי טק מצד אחד ולתעשייה המסורתית מצד שני הרי שכיום ידוע מעל לכל ספק שיש גם לא מעט תחומים או פעולות שנחשבים למשיקים וכך בעזרת ביצוע פעולות מתקדמות, טכנולוגיות וחדשניות אפשר להמשיך ולבצע גם פעולות מסורתיות אך לשפר את הביצועים, לקצר את לוחות הזמנים או להבטיח עמידות, חוזק ויציבות לאורך הרבה מאד שנים. בדיוק כך הדבר בתחום של צבע.

כאשר מדובר בתחום זה מדובר על מתכות שנצבעות במגוון רחב של צבעים וגוונים ופעולה הצביעה מבוצעת ברמה גבוהה, בטכנולוגיות מתקדמות ובצורה כזאת שתבטיח שהצבע יישאר חזק, עמיד ומבריק ולא ידהה או יתקלף, גם לא בשימוש מסיבי וגם לא עוד הרבה שנים.

שני הסוגים

צביעה יבשה בתנור: השיטה מתבצעת על ידי יישום שכבת צבע על חומר המיועד לצבוע, ואז שריפתו בטמפרטורה גבוהה למשך זמן מסוים. החום הגבוה מאפשר לצבע להתפשט ולהתגבר על חומר הבסיס, ולהיצמד בצורה יציבה למשטח המיועד לצבוע. שיטה זו נחשבת לתהליך יעיל ועמיד יותר מהשיטה הרטובה, כי היא מאפשרת לחומר הצבע להתפשט עמוק יותר ולהתגבר על המשטח בצורה יציבה יותר.

צביעה רטובה בתנור: השיטה מתבצעת על ידי שכבת צבע מסוימת המיושמת על החומר המיועד לצבוע, כמו מתכות או קרמיקה, ואז מיובשת בטמפרטורה גבוהה. תהליך נקרא כך משום שהחומר רטוב ולא יבש.

בתהליך הצבע הרטוב, הצבע מתחבר לחומר הבסיס על ידי תגובה כימית ולא על ידי התפשטות יציבה כמו בשיטה היבשה. לכן, התהליך הרטוב פחות עמיד לאורך זמן ומתאים יותר לחומרים רכים ופחות עמידים כמו עץ ופלסטיק.
זה הוא תהליך חשוב ונפוץ בייצור חפצים מסוימים ומאפשרת להשיג צבעים אחידים, יציבים ועמידים לאורך זמן. השיטה יבשה מתאימה יותר לחומרים עמידים, ואילו השיטה הרטובה מתאימה יותר לחומרים רכים ופחות עמידים, כך שלכל חומר יש את הסוג צביעה בתנור שמיועד לו, שיתאים לו ב-100%.

על איזה חומרים עדיף לבצע צביעה בתנור

אפשר לצבוע כמעט הכול, סבחום המתאים ועם בעל מקצוע שמבין מה לעשות בצורה נכונה, מבלי לפגוע בחומר גלם, או באיכות הצבע הסופי. ניתן לצבוע עץ. כל מוצרי העץ שרוצים לצבוע ללא התזה כמו רהיטים, שולחנות וכדומה.
בנוסף ניתן לצבוע ברזל, כמו שערים לבתים פרטיים או כל ברזל אחר, אפילו מהמוצרים היומיומים שאנו רואים, אם הם איכותיים מספיק כנראה שהם נצבעו בשיטה זו. צביעת אלומיניום, אחד מהחומרים הנפוצים ביותר לצבע כיום הוא, אלומיניום, משום שהוא חומר גלם זול, מברזל ונח לעבודה, ומעבר לכך משמש להמון תחומים.
צבע מתכת בגוף החימום, גם מתכות גדולות שמיוצרות למטרות של שימוש לשנים רבות קדימה, נעשות בגופי חימום, כדי שהצבע יחזיק לאורך תקופה ארוכה.

סוגי אבקות לצביעה בתנור

ישנם סוגים שונים של אבקות, לכל אבקה יש את היתרון שלה ואת המוצרים שמתאימים לה.

 • אבקת פוליאסטר – אבקת פוליאסטר הינה בעלת עוצמת הדבקה חזקה במיוחד עם עמידות חזקה במיוחד בפני שפשופים ושריטות. יתרון נוסף הוא, שאבקת פוליאסטר שומרת על הברק והניצוץ של המוצר לאורך שנים גם בחשיפה ארוכה במיוחד לשמש.
  בעקבות היתרונות הבולטים לחשיפה לשמש ולשריטות, אבקת פוליאסטר נועדה למוצרי חוץ, כלומר גדרות, שערים, פרגולות וריהוט חוץ נוסף המוצרים הללו נחשפים לשמש ולגשם לארוך זמן רב, ומטרתם להישאר עמידים כמובן אך גם כמו חדשים עם צבעים יפים ונוצצים, ולשם כך צבע עם אבקת פוליאסטר מתאימה בהחלט.
 • אבקת אפוקסי – האבקה הזו מעניקה ציפוי חזק במיוחד קצת קשה מבחינת הגמישות שלה, אך היא מעולה בעמידות שלה באזור עם כימיקלים שונים, או באזור שבו היא עלולה לצבור חלודה. החסרון שלה הוא, שהיא רגישה לקרני השמש ולכן היא עלולה לדהות ואיננה מתאימה למוצרי חוץ כמו אבקת פוליאסטר.
  היתרון שלה היא שהיא מתאימה באופן מעולה למוצרים פנימיים כמו צינורות, מוצרי צנרת, בעקבות העמידות שלה בפני חלודה ובפני כימיקליים היא גם נפוצה במפעלים תעשייתים.

מהם היתרונות

ישנם המון יתרונות, אך חלק מהיתרונות הם מהמשמעותיים ביותר שבגללם משתמשים כל כך הרבה בשיטה זו.

 1. ראשית, אין בזבוז של חומר להבדיל משיטת התזה שבה החומר נשפך לצדדים ובעצם נוצר בזבוז של חומר וכמובן גם כסף. ניתן לרכז את כל הצבע בסוף ובעצם לאסוף אותו ולהתשמש בו, וכך לא מתבזבז לו חומר לשווא.
 2. שנית, היא עמידה הרבה יותר מכל צבע אחר, וידועה בכך שהיא כה חזקה ועמידה שגם אם רוצים להחליף צבע, לא ניתן להסיר את הצבע הראשוני מהגוף חימום, אלא צובעים על הצבע שנצבע, כך שצבע בגוף החימום יכולה לשמש מראש מוצרים שנועדו להחזיק שנים במינימום של טיפול ואחזקה.

איך מתבצע התהליך צביעה בתנור

חשוב להבין שמדובר בחלל גדול ומחומם ומדובר בשיטה שמבוצעת על ידי אבקת צבע בהתזה או טעינת חלקיקי הצבע במטען חשמלי אלקטרוסטטי.
צביעת מתכת בתנורדבר נוסף לדעת הוא שמדובר בתהליך שיש בו כמה פעולות וכמה שלבים. ראשית צריך לנקות היטב את המשטח ולוודא שאין עליהם גרגירי אבק או כל חלקיק אחר שעלול להפריע לצבע להיצמד לפני השטח.
השלב הבא הוא התזת אבקת הצבע אל פני השטח שאותו אנו רוצים לצבוע. עדיין לא תיראה עבודה מושלמת אלא טיפות זעירות של צבע. לאחר מכן יחומם החלל לכדי 200 מעלות והצבע שהותז על המשטח יימס וכך יכסה את כל פני השטח בצורה אחידה וחזקה וזה גם מה שמסביר את העמידות הגבוהה במיוחד של הצבע.
באופן דומה מתיזים על המשטח את הצבע המוטען בחשמל מה שגורם לו להיצמד בצורה חזקה במיוחד לפני השטח ולהפוך לחלק בלתי נפרד ממנה. למעשה הכל מתבצע ב- 3 שלבים פשוטים יחסית שלכל שלב חשיבות רבה, אם שלב אחד לא יתבצע כראוי, התוצאה תצא פחות טובה.

 1. שלב ההכנהלפני שלב הצביעה, צריך לשטוף היטב את המוצר אותו נרצה לצבוע ולעשות לו בעצם הכנה רגילה כמו הכנה לביצוע הצבע מכל סוג אחר. ניתן לשטוף את המוצר ולהסיר ממנו את הלכלוכים בעזרת חול, כמובן לאחר מכך לשטוף אותו היטב, לייבש היטב ולוודא לפני השלב הבא שהמוצר יבש ונקי.
 2. שלב התזת האבקהלאחר שהמוצר יבש ונקי לגמרי, מתחילים בתהליך של התזת אבקה מיוחדת על המוצר מה שמשמש, במקום צבע רגיל שכולם מכירים במקרה הנוכחי. בשלב זה האבקה רק נדבקת למוצר ולא באמת נמסה עליו לגמרי, אך כבר יהיה ניתן להבחין בשינוי של הצבע במוצר ואיך האבקה נדבקת עליו בצורה טובה, כמובן ככל שהמוצר יהיה נקי יותר כך האבקה תדבק בצורה טובה יותר ותעניק בסוף השלב הזה מראה נקי ויפה.
 3. שלב ההמסה בחום גבוההבשלב זה, לאחר שהמוצר שלנו מלא באבקה שהתזנו עליו והוא יבש, אנו נכניס אותו לגוף חימום מיוחד שחומם מראש ל – 200 מעלות. מה שקורה בעצם הוא שכל האבקה שנדבקה למוצר שלנו פשוט נמסה עליו לגמרי, כמו פעולה של המסת סוכר למשל, וזו אחת הסיבות המרכזיות שהצבע כל כך עמיד בעצם וכה קשה להסירו. אחרי שכל האבקה כולה נמסה, נותנים למוצר להתקרר במשך 20 דקות וכאן מסתיים התהליך.

באילו מצבים כדאי להשתמש בצביעה בתנור

באופן כללי וגורף אפשר לומר שזו הדרך האולטימטיבית לצבוע בצורה יעילה וכזאת שהתוצאות שלה תהיינה לא פחות ממעולות. היא מתאימה במיוחד למתכות שבעזרת העיבוד הנכון והמתאים להן פני השטח שלהם יהיו חלקים לגמרי, מה שיסייע בקבלת תוצאות הרבה יותר איכותיות מאשר רק משביעות רצון.

בשיטה זו צובעים בתעשיית הרכב וזו גם השיטה הנכונה והמתאימה לצבוע אלומיניום לפני או אחרי העיבוד שהופך אותו לחלק מגדר או שער חשמלי. כך הלקוח הסופי יכול להזמין שער לחנייה או גדר לגינה שעשויים ממתכת צבעונית ולבחור בעצמו את העיצוב כפי שמתאים לו וכפי שמתאים לחלל המעוצב שכבר יש לו ברחבי הבית ובחלקים החיצוניים.

אם החלטתם לבצע זאת, עליכם לקחת בעל מקצוע מנוסה שיודע טוב מאוד מה הוא עושה, מכיוון שאם אחד מהשלבים לא יתבצע כראוי התוצאה תיהיה שונה ומורגשת לעין. לדגומא – אם ההכנה לצבע לא התבצעה כראוי והמוצר עוד מלוכלך, ועוד מלא חלקיקים קטנים ולא נקי או יבש מספיק, התוצאה הסופית תיהיה בולטת לעין וכאמור מאוד קשה להסיר את הצבע שנעשה בגוף חימום.
N.S עבודת אלומיניום הוא הפתרון עבורכם לכל צביעה בתנור שתרצו לעשות, בעל מקצוע עם נסיון רב בתחום ושירות אדיב ומהיר.

שאלות נפוצות

בוודאי, צביעה בתנור ידועה בכך, שהיא עמידה יותר, איכותיות יותר עם צבעים ברורים יותר, מה גם שהיא מושלמת לעמידה במזג אוויר של חום או קור קיצוני

צירך לבצע ניקוי יסודי על מנת, שלא נקבל לבסוף מוצר מוגמר עם חלקיקי חול על הצבע והם יהיו מוטבעים כבר על המוצר היטב, כי הם עברו צביעה בתנור.
אנו רוצים מוצר סופי נקי חלק ועמיד לשם כך, חשוב מאוד לנקות היטב.

כשמדובר בצביעה בתנור לחומרים מעץ, או פלסטיק ושפחות מיועדים להיות חשופים ימים שלמים לשמש ואו לגשם, עדיף לבצע צביעה רטובה. בכל מקרה של חומרים שעשויים ממתכת, אלומיניום, ברזל ויעודים הוא להיות מחוץ לבית, צבע יבש עדיף בהרבה

צביעה יבשה בתנור מיועדת לחומרים חזקים כמו ברזל, אלומיניום מתכת וכלי לחומרים שמיועדים לשהות מחוץ לבית. הסיבה לכך היא, שבצביעה יבשה בתנור אבקת הצבע יכולה להתפשט בצורה יותר אחידה על המשטח, ונשמרת לאורך יותר זמן.

בציעה רטובה מיועדת לחומירם כמו עץ או פלסטיק, פחות ממולצת למוצרים שמיועדים להיות מחוץ לבית. הסיבה לכך היא, שהצבע על המשטח הינו צבע רטוב, כך הוא מקבל צבע מיוחד אך פחות עמיד לאורך זמן ולתנאי מזג אוויר קיצונים. לכל מוצר יש את שיטת הצביעה הטובה ביותר בשבילו.

לגבי צביעה בתנור של קליפרים ומעצורי דיסק לרכב מומלץ להשתמש באבקה מסוג אפוקסי, בגלל העובדה שהיא עמידה בפני חלודה וחומרים כימיים, כך שהיא תישמר היטב בקליפרים והמעצורים של הרכב.

חברתנו מתמחה בצביעה בתנור לכל סוגי החומרים, מאחורינו עומדים קהל ענק של לקוחות מרוצים וממליצים עלינו כשמדובר בתחום זה.
צרו איתנו קשר כאן ונשמח לסייע גם לכם

חייגו עכשיו